63. Shogakukan Manga Ödülleri Sahiplerini Buldu

Shogakukan Manga Ödülleri bir Tezuka Osamu Kültürel Ödülleri kadar olmasa da Japonya’nın en köklü ve büyük manga ödüllerinden biridir. Shogakukan yayıncılık tarafından finanse edilen ödüller bir gelenek olarak 1955 yılından bu yana hala devam etmektedir. Ödüller genelde Shogakukan ve onun yan yayın şirketi Shueisha tarafından yayınlanan mangalara verilmekte.

Kategoriler ise şöyle: ÇocukShounen(Genç Erkek), Shoujo (Genç Kız) ve Genel gibi 4 farklı kategori.

Başlangıçta yalnızca Genel kategorisi varken 1980 yılında Shounen/Shoujo kategorisi oluşturuldu ancak 1984 yılında bu kategori iki farklı Shounen(Genç Erkek), Shoujo (Genç Kız) kategorilerine ayrıldı. 1982’de Çocuk kategorisi getirildi. 1976 ile 1989 yılları arasında Genel kategorisi  Seinen/Genel adı anılmış ancak daha sonradan yine sadece Genel‘e indirgenmiştir.

Üstün çalışma, ömür boyu başarı ve benzeri şeyler içinde bazı seneler özel olarak ödüller de verilmektedir.

63. Shogakukan Manga Ödülleri jürisi bu yılki kazananlarını Pazartesi günü açıkladı. Kazanan her bir aday bronz bir heykelcik ve 1 milyon Japon yen’i ile ödüllendirildi(yaklaşık 34,160 tl). İşte kazananlar!

En iyi Çocuk Mangası:

PriPri Chi-chan!!

Hiromu Shinozuka

Ciao Dergisi(Shogakukan)

Hikaye dünyanın derinliklerinden bir varlık olan Chii-chan ve Ucchan isimli bir uzaylı ile tanışan Yūka isimli bir kızın etrafında dönmektedir. Hikaye, onların sıcak ve kaotik gündelik hayatlarını bir araya getirip anlatmaktadır.

Shinozuka Mart 2015’te mangayı piyasaya sundu ve geçen Nisan’da bir anime uyarlaması da yapıldı.


En İyi Shounen Manga:

Yakusoku no Neverland (The Promised Neverland)

Kaiu Shirai ve Posuka Demizu

Haftalık Shonen Jump Dergisi (Shueisha)

Emma, Norman ve Ray, Grace Field House yetimhanesindeki en zeki ve parlak çocuklardır. Doğdukları zamandan itibaren “Anne” olarak adlandırdıkları bir kadının gözetiminde bulunan bütün yetim çocuklar; iyi yemek, temiz giysiler ve eğitim için mükemmel bir ortamda bir aile olarak yaşamaktadırlar. Ancak Emma ve Norman bir gün bu ütopik yetim hanenin arkasındaki karanlık sırrı fark ederler.

Manga Ağustos 2016’da piyasaya çıktı ve o zamandan beri takipçilerin en sevdiği serilerden biri oldu. Geçtiğimiz ocak ayında ise 7. cilt yayınlandı.


En İyi Shoujo Manga:

Omoi, Omoware, Furi, Furare

Io Sakisaka

Bessatsu Margaret Dergisi (Shueisha)

Omoi, Omoware, Furi, Furare; rüya gibi bir aşkı deneyimlemek isteyen Yuna ve aşk konusundaki seçimlerinde oldukça gerçekçi bir yaklaşım izleyen Akari adında iki kız. Aşkın ne olduğunu kavrayamayan Kazuomi ve tatlı olan hiç bir kızı reddetmeyen Rio ismindeki iki erkek karakterin olduğu bir manga dır. Peki senin peşinden sürükleneceğin aşk hangisi?

Sakisaka Haziran 2015’te mangayı piyasaya sürdü. Shueisha, Aralık ayında yedinci cildi yayınladı.


En İyi Genel Manga:

Kūbo Ibuki

Kaiji Kawaguchi

Big Comic Dergisi (Shogakukan)

Hikaye dünyada dengelerin baş döndüren bir hızda değiştiği ve bilhassa Japonya‘ya komşu ülkelerin askeri güçlerini arttırdığı bir zamanda geçmektedir. Senkaku adalarında Çin ile gerçekleşen yakın çatışmaya bir tepki olarak Japonya büyük Ibuki uçak gemisini inşa eder.

Kawaguchi (Zipang) Aralık 2014’te gazeteci Osamu Eya ile birlikte mangayı piyasaya sundu. Shogakukan geçen ay sekizinci cildi yayınladı.


En İyi Genel Manga:

Koi wa Ameagari no You ni (After the Rain)

Jun Mayuzuki

Haftalık Big Comic Spirits Dergisi (Shogakukan)

Hikayenin ana karakteri 17 yaşındaki lise öğrencisi Akira Tachibana, kendini zorluklarla ifade eden bir kızdır. Part time olarak restoran da işe başlar ancak kendini açıklayamayacağı şekilde restoranın 45 yaşındaki boşanmış ve bir çocuğa sahip olan müdürü Kondou Asami’ye aşık halde bulur.

Mangaka Jun Mayuzuki mangayı Shogakukan’ın aylık Big Comic Spirits dergisinde 2014 yılında yayımlamaya başladı, ancak seri 2016 yılının başlarında Haftalık Big Comic Spirits dergisine transfer oldu. Bugün hala yayını devam eden manganın son çıkan cildi olan dokuzuncu cilt Shogakukan tarafından 10 Kasım’da yayımladı. Wit Stüdyosu tarafından anime uyarlaması yapılacak serinin bir live-action film uyarlaması da yapılacak.

Bu yılın jüri komitesi Kiyoko Arai (Beauty Pop), Mitsuyo Kakuta, Eiji Kazama, Kenshi Hirokane, Bourbon Kobayashi, Fujihiko Hosono gibi mangaka ve yazarlardan oluşmaktadır.

Geçen yılki kazananlar ise Jūhan Shuttai!, Blue Giant, 37.5°C no Namida, Ijime ve Mob Psycho 100 gibi isimlerdi.

Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir