Geçtiğimiz hafta yayına giren Joker filmiyle alakalı internette gerçekleşen konuşmalar, FBI tarafından takibe alındı. Bunun sebebi, 4chan ve Reddit gibi sitelerde kimi kişilerin Joker’ın gösterimi sırasında şiddet eylemleri gerçekleştirilmesi yönündeki çağrıları oldu.

Bu endişelerin tarihsel bir arka planı var. The Dark Knight Rises filminin açılışı sırasında silahlı bir kişi sinemada ateş açmış, 12 kişi ölmüş ve 70 kişi yaralanmıştı. Bu sebeple ABD’deki güvenlik güçleri film kitlesini takibe aldı.

Kara Şövalye Yükseliyor filmi açılışında öldürülen insanlar.

Takibin diğer bir sebebi, ABD’de çok fazla silahlı kitle saldırı (mass shooting) gerçekleşmesi. Ortalamaya bakıldığında, her gün en az bir tane kitle saldırı gerçekleşiyor. Bu saldırılar içinde önemli bir grup dikkat çekiyor. Kendilerine incel, yani involuntary celibate (seçim dışı bakir) diyen ve kadınlardan nefret eden bir grup bakir erkekten oluşuyorlar. Bekaretlerini kaybedemedikleri için toplumu ve özellikle kadınları suçlayan bu kitle, daha önce pek çok defa insanları öldürdü. Linklenen Wiki makalesinden kimi örnekler.

  • 2014’te Kaliforniya’da bir incel 6 kişiyi öldürdü ve 14 kişiyi yaraladı.
  • 2017’deki Las Vegas saldırısında 42 kişiyi öldüren ve 422 kişiyi yaralayan katil, incel topluluğu tarafından kahraman ilan edildi.
  • 2018 senesinde Stoneman Douglas Lisesi’nde bir incel 17 kişiyi öldürdü ve 17 kişiyi daha yaraladı.
  • 2018’de Toronto’da bir incel aracıyla 10 kişiyi ezerek öldürdü ve 14 kişiyi yaraladı.

ABD ordusu incelleri artık bir tehdit olarak değerlendiriyor ve bu konuda askerlerini eğitiyor. Joker filminin yayımlanmasından önce ABD ordusu bir açıklama yaparak, film gösterimi sırasında silahlı saldırılar olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Son yıllarda gerçekleşen saldırılar karşısında The Verge dergisi, incellere terörist olarak muamele edilip edilmemesi gerektiğini sorguladı.

Geeklerin bu kitleyle ilişkisi dikkat çeken bir nokta. İletişimdeki sıkıntılar, özellikle karşı cinsiyetle başarılı iletişim kuramama sebebiyle oluşan negatif duyguları kullanan inceller, kendi şiddet dolu düşüncelerini genç erkekleri yozlaştırarak yayıyorlar. Aynı zamanda bu düşüncelerine sık sık ırkçılık da eşlik ediyor. Geekler de bu konuda hassas olan gruplardan bir tanesi çünkü iletişim sıkıntısı -özellikle romantik ilişkilerde- daha yaygın olan bir grup. Incellerin ülkemizde internet yoluyla yayılma çalışmaları da mevcut. Donanım Haber onların hedefi olan sitelerden bir tanesi. Aşağıda, Donanım Haber’deki incel başlıklarından birinde, kitle katliam için çağrı yapan bir incel tarafından atılmış bir mesaj var.

Bu konuda herhangi bir büyük site tarafından bir önlem alınmış değil. İnsanlar buna dikkat çekmediği sürece alınacak gibi de durmuyor.

Konuyu KB forumunda yorumlamak için tıklayın.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz !
Lütfen İsminizi Girin